Tiscali Games má nového majitele. Co bude dál?

Mnohaměsíční úsilí vlastníků Tiscali je u konce. Poté, co telekomunikační byznys zčásti přenechali ČD Telematikám, proběhla internetem před chvílí zpráva, že novým vlastníkem portálu Tiscali.cz, jehož (zřejmě nejvýznamnější) součástí je i Jaydeeho Games sekce, se stal prý za částku okolo deseti milionů korun čtyřiatřicetiletý Jan Václav Čep. Jméno pro mnoho lidí neznámé, neboť spíše než v médiích se tento člověk pohyboval v jejich pozadí, naposledy jako ředitel největší online komunikační agentury Beyond Interactive. Odtud to měl koneckonců do Tiscali coby kamenem dohodil a jednu hlavní silnici přešel.

Majitelé Tiscali se původně snažili prodat portál jako celek, postupně ze svých požadavků slevili a byli ochotni prodat jeho herní sekci samostatně. Oslovili řadu subjektů, včetně těch největších - např. Mafru nebo NetCentrum, přitom sami sbírali nabídky. Požadovaná cena ale byla příliš vysoká, údajně se pohybovala okolo tří milionů korun, což je více, než kolik počátkem roku vyinkasoval Seznam.cz za prodej herního portálu Hrej vydavatelství Hubert Burda (vydavatel LEVELu). Taky jsem se pokoušel Tiscali Games koupit, ale nabídka 200 tisíc zřejmě nepatřila mezi nejvyšší. Osobně si ale nemyslím, že by stránka měla vyšší cenu, jednak nemá ani vlastní doménu 2. úrovně a celý web navíc stojí a padá na jediném člověku - jeho šéfredaktorovi Jaydeem. Pokud ten odejde, může se nový majitel sice kochat perfektním archivem, ale tipuju, že déle než pár měsíců mu to nevydrží, navíc Games potřebuje jak nový design, tak a to zejména nový redakční systém - výpadek z konce června, po němž dodnes nebyly zprovozněny některé sekce, jen ukazuje, v jak katastrofálním stavu se stávající CRM Tiscali nachází.

Nový kupec celého portálu byl pro většinu lidí pohybujících se v byznysu překvapením. Původně se spekulovalo, že v případě prodeje Tiscali jako celku budou v políčku “kupující” figurovat Mitoni. Pokud by se celek neprodal, pak byl žhavým kandidátem na koupi herní sekce Martin Schovanec, provozovatel obchodu Xzone. Toho ostatně favorizovala i většina bývalých zaměstnanců vedení portálu Tiscali vzhledem k úzkým vztahům mezi oběma weby.

Jan Václav Čep koupil nedávno i server Peníze.cz a veškeré své projekty nyní sdružuje pod mediální skupinu Dignity. Ta by měla spolupracovat s ČSFD a Líbimseti, což mě vzhledem k úzkým vztahům mezi Čepem a Tomášem Kapalínem (bývalý obchodní ředitel Seznamu, dnes majitel mediální agentury 24-7 media a “mentor” Libimseti) ani nijak nepřekvapuje.

Kupce už máme, co bude dál? Umím si představit potenciální cílení Dignity coby skupiny, herní weby v Česku se ale naprosto vymykají běžným standardům a proto je otázka, jak se Tiscali Games bude v rámci skupiny vyvíjet dál. Moc konkrétní nebyl ani Jaydee, šéfredaktor TG: “Jsem nesmírně rád, že skončila vleklá jednání, během nichž o TISCALI Games projevila vážný zájem řada známých firem i největší české portály, což bylo oceněním tvrdé práce za uplynulých 8 let. Nakonec volba padla na úplně jiného nápadníka a z našeho pohledu to dopadlo asi nejlépe, jak mohlo. Dovoluje to skloubit návštěvnost TISCALI Games (přes 600 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně podle nezávislého měření Google) s bohatými zkušenostmi Jana Václava Čepa s prodejem internetové reklamy, která je klíčem ke všemu, včetně opětovného nastartování rozvoje funkcionality i designu stránek. Těším se proto na nové možnosti, které se pro nás změnou vlastníka otevřely. Na odhalování plánů je příliš brzy a teprve budou předmětem diskusí v příštích týdnech, nicméně věřím, že by se některé z nich mohly na webu projevit ještě během podzimu.”