Lupa.cz: Personální zemětřesení ve Stream.cz

Ve Streamu se dějí věci. Škoda jen, že se to většina lidí, včetně většiny zaměstnanců, dozvídá z médií namísto toho, aby jim to bylo sděleno oficálně. Na Lupě dnes vpodvečer vyšla zprávička o personálním zemětřesení ve Stream.cz. Informace prý Lupě sdělil zdroj blízký vedení společnosti, který si nepřál být jmenován. Vzhledem k citlivosti údajů, pokutám, které mají zaměstnanci Streamu ve smlouvách při vynášení interních údajů na veřejnost a nedávnému rozezlení staro-nového výkonného ředitele Miloše Petany při diskusi se zaměstnanci, se ani nedivím. Vzhledem k politickým hrátkám uvnitř Streamu by mě ale přesto zajímalo, kdo Lupě tyhle informace prásknul a kdo by z jejich předčasného zveřejnění mohl mít prospěch, protože…

  • odchází Petr Bednář. Člověk, který ve Streamu vydržel rok na pozici výkonného ředitele. To je dosavadní rekord. Ačkoliv jsem s některými jeho rozhodnutími a způsobem, jakým je přijímal, občas nesouhlasil, musím mu přiznat, že výrazně zvýšil štábní kulturu a alespoň rámcově nasměroval firmu z chaosu, který ve Streamu do jeho příchodu panoval. O jeho odchodu věděla celá firma.
  • produktový ředitel Patrick Zandl svoje další působení ve Stream.cz zvažuje… To už ale průběžně zvažuje od chvíle, kdy ještě ani nebyl zaměstnancem, tedy alespoň o tom mluví, takže to není žádná novinka. O Patrickově časté nespokojenosti a úvahách o odchodu ví také celá firma, málokdo ale ví, že měl funkci produktového ředitele (to proto, že ve Streamu se ty funkce vymýšlejí, obsazují a přeobsazují častěji, než by bylo zdrávo) a ještě méně lidí ví, že odjíždí na dovolenou.
  • technického ředitele Petra Mitošinku střídá Petr Šnajdr. Petr Mitošinka zatím o ničem neví. Po představení Petra šnajdra na schůzce Miloše Petany se zaměstnanci to ale zřejmě níkoho nepřekvapí. Petr Šnajdr byl přijat jako konzultant, následně mu byla projevena důvěra vést “neprogramovou” část firmy. Ostatně, podobným způsobem vystřídal Petr Mitošinka v pozici šéfa IT mě, takže to možná očekával.
  • a končí také šéf seriálové tvorby Dan Netušil. Tak o tom neví dokonce ani sám Dan a docela by mě překvapilo, kdyby byl Dan odejit (on totiž odchod neplánuje). Proč? Když se řekne Stream, každý si vybaví Gynekologii 2 nebo Peklo s Landou. A Dan je ten člověk, který tyto projekty na Stream přinesl. Ačkoliv už není programový ředitel a “nové klice”, která programe hýbe se nemusí hodit do krámu (třeba proto, že i v době “před Seznamem” měly jeho projekty lepší výsledky než projekty nového programového vedení se Seznamem v zádech), těžko doktor pustí svého nejlepšího koně do cizí stáje.

Jsem docela zvědavý, co se stane, až se majitel Streamu vrátí ze zahraniční dovolené a zjistí, jaké interní informace prosákly na veřejnost. Pokud to nebylo taktické vypuštění přímo z nejvyšších míst Streamu s nějakým předem definovaným cílem, těžko z toho bude mít radost. Krom hrstky vyvolených o tom totiž nevěděl nikdo, včetně některých zmiňovaných “odpadlíků”, a mít škodnou mezi nejbližšími spolupracovníky asi taky není úplně vhodné. Obzvlášť v době, kdy zlé jazyky z konkurence tvrdí, že symbióza spolumajitelů Streamu (tj. Petana a Seznam.cz) není zrovna idylická. Ať už je “vynašečem” kdokoliv, budiž mu země lehká, až se to provalí.

PS: chápu, že bývalí podřízení Petra Šnajdra mají pod anonymními přezdívkami potřebu všude vykládat, jaký je to idiot a kazisvět. Já navrhuji: dejte mu dobu hájení a pak hodnoťte výsledky. Můj první dojem je totiž spíše opačný a pokud vím, nejsem v IT jediný. Ale, jak říkal kolega Martin Štulík (budiž mu Nova lehká): mohu se mýlit, mýlím se často…