Cena PS3 se nesníží. Proč taky?

Na Doupěti dnes publikovali článek Kamila Grice s provokativním titulkem: Xbox 360 a PS3 musí snížit cenu, jinak… Chápu, že titulek prodává, to nás v novinách učili odjakživa. Ovšem učili nás i to, že článek se čte seshora a podstatné informace mají být v jeho úvodu tak, aby čtenář nemusel dočíst celý text a přesto věděl vše podstatné ideálně z prvního odstavce. Já jsem po informaci z titulku musel pátrat, abych ji našel uprostřed zdlouhavého textu. A když jsem se dopátral, nestačil jsem žasnout. Nějaká noname analytička se nechala slyšet, že potenciál PS3 je v segmentu zákazníků, kteří jsou ochotni za ni utratit 400 dolarů, vyčerpán. A protože se v úvodu článku píše, že Sony má v plánu dostat letos ztrátovou divizi (kvůli dotování hardware) do zisku mimo jiné navýšením prodeje, predikuje Kamil snížení ceny.

Buďto ten článek vznikl před více než týdnem a jen čekal na zveřejnění, nebo Kamil nesleduje konkurenci, jinak si nedokážu vysvětlit takto odvážná tvrzení ve světle informací, které výstižně zreprodukovali na Tiscali Games. Výroba PS3 je ztrátová, podíl na trhu lepší, než byla očekávání, proč by měla Sony zlevňovat? Co je to Jinak… z článku na Doupěti?

To, že je konzole v prvních letech ztrátová, je normální a naprosto v souladu s byznys plánem. Paradoxně při uvádění nových krabiček platí, že čím větší je ztráta, tím lépe, neboť zde panuje nepřímá úměra: vyšší ztráta = více prodaných konzolí = rychlejší obsazení trhu = ve střednědobém horizontu rychlejší návrat do černých čísel = ve dlouhodobém horizontu vyšší než plánované zisky. Ty totiž generuje následný prodej doplňkového HW a zejména her.

PlayStation3 ovšem měla jiný hlavní cíl než porazit konzole nové generace svých konkurentů, to se čekalo jako samozřejmost. Hlavním posláním PS3 bylo podpořit prosazení formátu blu-ray na úkor HD DVD tak, aby Sony nezaplakala jako kdysi s BetaCam u záznamu videa na pásky. A to se povedlo do puntíku. V souvislosti s tímto úspěchem není žádná ztráta herní divize Sony dost velká. Když se mrknu na ceny blu-ray přehrávačů, patří PS3 mezi ty levnější, přitom funkcemi a dalšími možnostmi využití je válcuje na plné čáře. To si určitě uvědomují i u Sony, a tak si dovolím tvrdit, že po definitivním vítězství blu-ray a příchodu kvalitních titulů v čele s GTA IV není důvod cenu PS3 snižovat.

Update: koukám, že zcela opačný problém s titulkem mají na BonusWebu. Ani tomu se finanční zpráva herní divize Sony nevyhnula, ovšem komentář je utopený ve dnešním GameEkonomu a z titulku ani perexu by člověk nepoznal, jak zajímavé informace se v článku skrývají. Škoda, že zde není uvedený autor, docela by mě zajímalo, kdo se odvážil tvrdit, že: …v konečném zúčtování velkým šéfům (Sony) neudělala radost herní divize. Zbytek článku pak srovnává všechna dostupná relevantní fakta trhu videoherních konzolí obohacená o poměrně zajímavé postřehy, které dávají hlavu a patu.

14 Responses

 1. Nikopol Says:

  S tím nelze než souhlasit. Navíc dnes se dá pořídit PS3 se 40GB diskem a jednou hrou do začátku za necelých 10 000 Kč, což je více než přijatelná cena.

 2. Karel Kališ Says:

  Četl autor vůbec celou tu zprávu? Kde je v “Naopak u PS3 nemáme podobný krok očekávat. Alespoň podle analytiků, podle nichž je rozhodnutí Sony navrátit divizi do černých čísel myšleno vážně a firma bude soustředit veškerou svou energii na generování zisků.” Kamilova predikce snížení ceny je kde? Jinak, Byznys hrátky nejsou ucelený, na sebe navazující celek, ale výběr těch nejzajímavějších zpráv, což by každý průměrně inteligentní čtenář mohl poznat po přečtení dvou odstavců.

 3. Vreco Says:

  Kamilova predikce snížení ceny je třeba v titulku? A i když nejsou byznys hrátky ucelený, na sebe navazující celek, pravidla psaní článku platí i pro něj a zpráva z titulku měla být na prvním místě. Jak mám vědět, že první podtitulek o PS3 není onou, v titulku míněnou zprávou?

 4. Suicide Says:

  Já nebudu hodnotit to kam se má ubírat cena konzole PS3, ale spíš na to že některé herní weby si z lidí dělají vyloženě srandu a často je mystifikují neli jim přímo lžou. Skvělým příkladem budiž Bonusweb (omlouvám se Vrecovi, který k němu má jistě silný vztah). Tento web mi velmi připomíná TV Nova na televizní scéně. Přesto že často lžou a vymýšlejí si nesmyslné věci - jsou úspěšní. Lidé kteří nemají přehled dostávají velmi neobjektivní náhled na mnoho věcí. Řeknu jeden z případů na který si ted vzpomenu … vyšel článek o tom, že nějaký představitel Epic řekl že zaznamenali pokus zaregistrovat jejich hru od asi 40 milionů pirátů. Článek poměrně obsáhlý. Den na to vyšlo update na jiných webech že to byl nesmysl a ten člověk to naprosto dementoval jako úplnou snůžku lží a nesmysl. Nakonec v takové o dost menší zprávičce to vyšlo i na bonuswebu. No řekl jsem si hurá aspoň že to dali do malé zprávičky. Den poté surfuju po iDnes.cz a co nevidím, v herní sekci se mi zobrazila ta zpráva (od Bonuswebu - patří k iDnes) že Epic zaregistroval 40 milionů pirátů. Tak na to kliknu a tam byla samozřejmě ta první - nijak neuprvená ani neupdatovaná - zpráva. To zprávička o tom že je to naprostý nesmysl ta už byla v nenávratnu. Výsledek tedy byl že tato vele-zpráva ač byla lživá a naprosto nesmyslná stále žila a miliony :-) lidí si jí mohli přečíst. Škoda že se někdo nenamáhal to aspoń trošku poupravit (a dát tam update třeba jako na Tiscali Games). Další věcí která mě z hlavy napadá byli naprosté nesmysli které psali o pirátství na NDSku, o tom že nějaký čip R4DS se montuje do NDS a tím se ztrácí záruka … no já vím že podporovat pirátství se nemá, ale zase na druhou stranu lhát na herním webu to mi přijde taky dost drsné. Potom další věcí jsou ty nápisy (které ale poslední dobou trošku zjemnili) typu PSP totálně drtí NDS a až v článku bylo dopsáno že se jedná o hitparádu v Japonsku, kde se prodalo cca o 45k víc PSP než NDS zatímco celosvětově se prodalo o 250k více NDS než PSP - ale to tam už napsané pro jistotu nebylo. Možná kdyby se Sony dařilo i jinde tak by tam byla jiná hitparáda. Musím ale podotknout že tento týden se tam překvapivě krom japonské objevila i americká, což mě neuvěřitelně překvapilo. Že by už Sony přestalo sponzorovat Bonusweb ??? :-)) (to je jenom takový můj žertík).

 5. WER Says:

  For ten thousand years. 8GB MP3 PLAYER

 6. WER Says:

  It was cold in Arathi. 1GB MP3 PLAYER

 7. iphone5例の正義 Says:

  While the Case-Mate Identity Credit Card Slim iPhone 5 case isn’t only an approach to protect your current phone just about all permits the consumer to place their own various detection cards within just the same place. It was developed to avoid the bother of rummaging via your items to find the wallet and your phone. This kind of design also presents the phone a modern look and durable protection given that the hard layer casing makes sure that all the simple essentials are intact along with risk-free. Regrettably, this presents the chance of sacrificing almost everything at after in instances like losing the phone.
  iphone5例の正義 http://www.silentriverfilm.com/pes/16-iphonecase-mxvk-qlcf.html

 8. iPhoneの3GSケースジューシークチュール Says:

  While the Case-Mate Identity Credit Card Slim iPhone 5 case isn’t only an approach to protect your current phone just about all permits the consumer to place their own various detection cards within just the same place. It was developed to avoid the bother of rummaging via your items to find the wallet and your phone. This kind of design also presents the phone a modern look and durable protection given that the hard layer casing makes sure that all the simple essentials are intact along with risk-free. Regrettably, this presents the chance of sacrificing almost everything at after in instances like losing the phone.
  iPhoneの3GSケースジューシークチュール http://www.prodwebsistemas.com.br/hes/115-iphonecase-ngaa-lpik.html

 9. bigwigbiz.com Says:

  Kindfly visit our website at or call us att one of our Artemis
  Laser and also Varicose Vein Clinic (bigwigbiz.com) Centers in Columbus, Indianapolis, IN, Nashville, TN, Dallas, TX, Foort Worth,
  TX, Scottsdale, AZ, Denver and also Oak Park, Carbon Monoxide and also
  Chicago, IL.

 10. Gilberto Says:

  Superb job, many thanks.

  my web page seo company (Gilberto)

 11. ghost.wordofpress.com Says:

  Spot on with this write-up, I seriously think this site needs far more attention. I’ll
  probably be back again to see more, thanks for the information!

 12. https://truepenisgrowthblog.wordpress.com Says:

  It’s truly very difficult in this busy life to listen news on TV, so I just use the web for that reason, and obtain the most up-to-date information.

 13. Gordon Says:

  Hello there I am so delighted I found your web site, I really found you by
  accident, while I was looking on Yahoo for something
  else, Nonetheless I am here now and would just like to say kudos
  for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the awesome b.

 14. http://www.haute-saintonge.net/index.php?fake-oakleys-sunglasses-for-lifestyle/oakley-currency-cheap-sale Says:

  Dear baby
  The article is very helpful for me,i like it,thank you!

Leave a Comment

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.